TEL: + 86 185-2101-4030

Të gjitha kategoritë
EN

home>Lajme>Salce soje

Salcë soje prodhohet në gjashtë muaj

Koha: 2017-12-13 Goditjet: 26

Samuel Wells Williams, Sinologu i madh, shkroi në 1848 se soja më e mirë që ai shijoi në Kinë ishte "duke u bërë fasule të buta, duke shtuar një sasi të barabartë gruri ose elbi, dhe duke e lënë masën të fermentohet; më pas vendoset një pjesë e kripës dhe tre herë më shumë ujë dhe tërë përbërja lihet për dy ose tre muaj ”.

Fasulet e sojës janë njomur dhe ziera, përzihen me kërpudhat Aspergillius oryzae, dhe lihen në shëllirë derisa të lëshohen niseshtet në soje, duke dhënë një lëng të zi.

Faza tjetër është ngutja. Ashtu si me vajin, shtypi i parë konsiderohet se jep aromën më të mirë, dhe më pak mbivendosëse. Soja e lehtë e prodhuar është më e hollë dhe përdoret për zhytjen dhe përfundimin. Theshtë sendi që merrni me Sushi. Tradicionalisht kishte një shtyp të dytë më të trashë, i cili nganjëherë shihet ende, megjithëse shtypjet hidraulikë e kanë zbeh atë kryesisht këto ditë, duke gërvishtur gjithçka që mbetet pas shtypit të parë në një tenxhere të zakonshme me kripë të errët.

Të jesh i dobishëm dhe i këndshëm është një kombinim i rrallë - por salca e sojës e menaxhon atë. Ingshtë erëza, e sigurt, por nuk është vetëm kripa që shpërndahet, ajo gjithashtu ka një hit të pasur umami, atë karakteristikë të veshur me platin për ushqimet më të mira aziatike. Dhe me një shishe që troket në pjesën e prapme të frigoriferit, darkat tuaja - dhe ishulli juaj i shkretë - nuk do të jetë kurrë e mërzitshme.