TEL: + 86 185-2101-4030

Të gjitha kategoritë
EN

home>Lajme>Salce soje

Si të zgjidhni salcën më të mirë të sojës, apo është ajo Tamari?

Koha: 2018-01-23 Goditjet: 30

Si të zgjidhni salcën më të mirë të sojës, apo është ajo Tamari?

4 maj, 2015 nga SARA NOVAK

Duke u rritur kam shoqëruar salcën e sojës me skuqura të skuqura dhe patatet e skuqura. Prindërit e mi nuk e kanë përdorur shpesh sepse ishte shumë i kripur. Por si një i rritur, salca e sojës është shoqëruar me umami, ose aromën e pestë së bashku me të ëmbël, të kripur, të hidhur dhe të thartë. Shtë një profil aromë që unë e dua, dhe si rezultat, shpesh shfaqet në dietën time. Salca e sojës, ose një version tjetër i saj si tamari dhe nama shoyu, bëni paraqitje të rregullta në receta në shtëpinë tonë. Por cili është ndryshimi mes tyre dhe a është ai më i shëndetshëm se tjetri? Le të hedhim një vështrim më të afërt se cili produkt është më i shëndetshmi.


Tamari

Të dy salca e sojës dhe tamari janë nga produkte të sojës së fermentuar, por tamari ka pak ose aspak grurë. Nëse jeni në një dietë pa gluten, do të duhet të siguroheni që produkti është plotësisht pa gluten, por ka një numër produktesh që janë. Tamari është pak më i ekuilibruar dhe më pak i kripur se salca e sojës. Aroma e saj është më komplekse, më e thellë dhe më e pasur. Tamari është në të vërtetë forma japoneze e salcës së sojës.


Nama Shoyu

Dhe atëherë është ajo që është quajtur "shampanja e salcave të sojës", nama shoyu. Kam dëgjuar së pari për këtë në një libër gatimi vegan që bleva në një librari të përdorur në Hawaii. Ajo u shfaq në pothuajse çdo recetë nga salcat e sallatës deri tek curries. Nama shoyu është një version më i lartë i salcës së sojës. Shtë normalisht organike dhe është e prodhuar me përbërës me cilësi më të lartë si soje organike dhe jo gomone, grurë, kripë deti dhe ujë pranveror. Shtë e papërpunuar dhe e papastërtuar, dhe megjithëse nxehet mbi 114 gradë, shumë ushqimorë të papërpunuar ende do ta hanë atë sepse përmban enzima të gjalla si laktobacili. Alsoshtë gjithashtu më pak acid dhe më pak i kripur se salca e rregullt e sojës. Por ajo gjithashtu vjen me një çmim të rëndë, shpesh 2-3 herë më shumë se kostoja e tamarit ose salcës soje. Por ka shije vërtet të mirë.

Cila është më e mira? Epo, në të gjitha rastet, duhet të blini organike, sepse përbërësi kryesor është soja, e cila shpesh modifikohet gjenetikisht. Dhe për gluten-in, unë jam një tifoz i madh i tamarit organik për shkak të kompleksitetit të aromës së tij. Mund ta gjeni mjaft të lirë në shumicën e dyqaneve ushqimore shëndetësore. Nëse nuk jeni pa gluten dhe doni një produkt që është me të vërtetë i dyti për asnjë në aspektin e aromës, provoni nama shoyu. Ajo vjen në një shishe të vogël, është e kushtueshme, por është gjithashtu e shijshme!

Nëse dëshironi të përjashtoni sojën nga dieta juaj, mund të provoni edhe aminot e kokosit. Madeshtë bërë me kripëra të papërpunuara, pemësh kokosi dhe kripë deti të tharë nga dielli. Shtë gjithashtu pa gluten dhe përmban 17 aminoacide. Por është pak më e vështirë të gjesh në dyqanet ushqimore. Kështu që ju e keni atë. Kaq shumë mundësi të mira për të provuar me të gjitha recetat tuaja të preferuara.