TEL: + 86 185-2101-4030

Të gjitha kategoritë
EN

home>Lajme>Alga deti

5 arsye për të ngrënë alga deti

Koha: 2017-12-20 Goditjet: 28

Leshterikët e detit janë të mira për shëndetin e gjithanshëm të trupit, brenda dhe jashtë.

Këtu janë 5 arsyet kryesore pse alga deti duhet të jetë pjesë e dietës tuaj:

1) Rritja e imunitetit - Leshterikët e detit janë një burim i mirë i zinkut dhe antioksidantëve dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjes dhe infeksionit.

2) Shëndeti i tiroides - për shkak të përmbajtjes së tij të pasur me jod, deti ndihmon në ruajtjen e funksionit të shëndetshëm të tiroides dhe mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

3) Përmirëson energjinë - Leshterikët ndihmojnë në rritjen e niveleve të energjisë për shkak të përmbajtjes së tij të vitaminës B dhe hekurit.

4) Nivelet e shëndetshme të sheqerit në gjak - Leshterikët janë të vlefshëm në trajtimin dhe menaxhimin e çrregullimeve të sheqerit në gjak siç është diabeti, pasi është një burim i mirë i kromit dhe proteinave, të cilat ndihmojnë në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

5) Flokë, lëkurë dhe thonj të shëndetshëm. Bollëku i vitaminave, mineraleve dhe aminoacideve të detit, e bën atë një ushqim të mrekullueshëm për përmirësimin e forcës dhe shëndetit të flokëve, lëkurës dhe thonjve. Leshteriku i detit gjithashtu konsiderohet se ka veti anti-plakje.