TEL: + 86 185-2101-4030

Të gjitha kategoritë
EN

home>Lajme>tjetër

Festivali i Barkave të Dragoit

Koha: 2019-06-07 Goditjet: 29

Sot është Festivali i Dragon Boat, i cili është një nga festivalet më të rëndësishme tradicionale në Kinë. Isshtë në ditën e pestë të muajit të pestë hënor çdo vit.

Ka shumë legjenda të ndryshme rreth festivalit, nga të cilat më i njohuri është Qu Yuan-- një poet patriotik në kohën e Warring States.

Gjatë Festivalit të Barkave të Dragoit, njerëzit zakonisht hanë zongzi, anije dragoit rresht dhe ndërhyjnë karamele. Gjithashtu fëmijët veshin një shirit mëndafshi me pesë ngjyra në kyçet e këmbëve ose kyçeve të këmbës. Thuhet se shkelja mëndafshi me pesë ngjyra mund të largojë shpirtrat e këqij dhe të mbrojë fëmijët nga sëmundjet.

Të gjithë punonjësit në Chitsuru dëshirojnë të shijojnë Festivalin e Barkave të Dragoit.